Prowincja w globalnej wiosce

Moje 100. tysięczne miasto na południu Polski - to z perspektywy globalnej wioski - raczej prowincja. Ale to mój świat, mój własny kawałek ziemi. Całkiem fajnie się tu myśli, czyta, ogląda filmy, słucha muzyki, pichci w kuchni. I fajnie będzie o tym porozmawiać

Wpis

niedziela, 23 września 2007

Pan Tadeusz - który to już raz?....

Opis grzybobrania w Panu Tadeuszu skłonił nas do ponownego obejrzenia filmu. To jest film, którego nigdy nie ma się dosyć, i zawsze, prędzej czy później, do niego się wróci.

Pan Tadeusz

Ile razy oglądam ten film, zawsze dopada mnie wzruszenie; jakiś dźwięk, jakiś gest, jakiś obraz, i nie można oprzeć się łzom. Zet popatrywał na mnie spod oka. A ja patrzę na siebie i ciągle zdumiona tą swoją reakcją myślę, że te łzy, to nie jest jednak jakiś tam sentymentalizm, lecz obraz, dźwięk, słowa są tak piękne, że aż nie ma jak uzewnętrznić swego zachwytu, i łzy są jego wyrazem. Ten film porusza ukryte we mnie marzenia, tęsknoty, unaocznia wartości, które cenię... Jest  kwintesencją polskości; zwyczajów i rytuałów, zachowań, reakcji, zalet, ale i jednocześnie wad narodowych, tak widowiskowych, że aż wzruszających swą spontanicznością.

Przypomina też niemodny dziś patriotyzm. Obecnie, w czasach globalnej wioski, element patriotyzmu stał się mniej jakby istotny, ale przecież ciągle jeszcze ściska gardło dźwięk mazurka Dąbrowskiego.

Dziś przemierzając paryski bruk, inaczej się myśli o Polsce, bo przecież wie się, że w każdej chwili można do tej Polski wrócić, i człowiek cieszy się paryskimi klimatami. Nie ma tej szalonej mickiewiczowskiej tęsknoty. Ale też przemierzając bruki obcych miast, nadal czuję się tam tylko chwilowym przechodniem...

Przed projekcją Pana Tadeusza obowiązkowo parzę dobrą, aromatyczną kawę, bo kiedy zobaczy się parującą filiżankę kawy na ekranie i cały rytuał jej parzenia, to musi się mieć takową pod ręką:)))

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
negresca
Czas publikacji:
niedziela, 23 września 2007 21:47

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Durszlak.pl