Prowincja w globalnej wiosce

Moje 100. tysięczne miasto na południu Polski - to z perspektywy globalnej wioski - raczej prowincja. Ale to mój świat, mój własny kawałek ziemi. Całkiem fajnie się tu myśli, czyta, ogląda filmy, słucha muzyki, pichci w kuchni. I fajnie będzie o tym porozmawiać

Wpis

wtorek, 23 sierpnia 2011

Węgrzyny - świetne wina środkowej Europy

Kiedyś myślałam, że węgrzyn to nazwa własna konkretnego wina, takiego średniowiecznego, i zawsze byłam ciekawa jakie ono było. I kiedy w jednej z krakowskich restauracji zobaczyłam tę nazwę w menu, natychmiast go zamówiłam. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy podano mi po prostu, dobrze mi znany, czerwony Egri Bikawer.
Cóż, okazało się, że węgrzyn to po prostu wino węgierskie.
Niemniej jednak, wina węgierskie to znakomita jakość, są świetne, mają rozsądną cenę, a już na Węgrzech są naprawdę tanie.


wina węgierskie

Bardzo posmakowały mi wytrawne wina białe; znałam dotąd rizling Badacsonyi; na degustacji poznałam świetny pinot noire i szurke barat - szarego braciszka czy też inaczej zwanego szarego mnicha - ten, choć bardzo popularny, mniej mi przypadł do gustu, jakaś nuta smakowa zazgrzytała mi w harmonii smaków.
Z czerwonych wytrawnych - nadal uważam egerską byczą krew za świetną, ale z podróży przywiozłam cabernet sauvignon, barykowany (czyli przechowywany w małych, specjalnie wypalanych beczułkach) - ma bardzo, bardzo zharmonizowany jedwabisty smak, bez ostrych nut.
Tokaje są poza dyskusją - to klasa sama w sobie; obok pysznych słodkich aszu, polecam wytrawne: furmint i harslevelu.

Kilka migawek z czardy, z degustacji i ze sklepików:


degustacja

pinta

stół w czardzie

tokaje

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
negresca
Czas publikacji:
wtorek, 23 sierpnia 2011 06:34

Polecane wpisy

Kalendarz

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Durszlak.pl