Prowincja w globalnej wiosce

Moje 100. tysięczne miasto na południu Polski - to z perspektywy globalnej wioski - raczej prowincja. Ale to mój świat, mój własny kawałek ziemi. Całkiem fajnie się tu myśli, czyta, ogląda filmy, słucha muzyki, pichci w kuchni. I fajnie będzie o tym porozmawiać

Wpis

wtorek, 20 listopada 2018

Smak kwiatów pomarańczy - Tessy Capponi Borawskiej

Tak wygląda najnowsza książka Tessy Capponi-Borawskiej.

Podtytuł mówi o niej właściwie wszystko: Rozmowy o kuchni i kulturze

książka Tessy Capponi

Tak wygląda najnowsza książka Tessy Capponi-Borawskiej.

Podtytuł mówi o niej właściwie wszystko: Rozmowy o kuchni i kulturze

 

P. Tessy Capponi-Borawskiej - Włoszki osiadłej w Polsce - raczej nie musi się przedstawiać tym, którzy interesują się kuchnią. Wszyscy pamiętają jej "Kuchnię pachnącą bazylią".

Tym razem przepisów kulinarnych raczej tu nie znajdziemy (od czasu do czasu pojawi się tylko jakiś zarys receptury), a książka ma właściwie dwóch autorów, a raczej autorek; bo jest to rozmowa pisarki i dziennikarki Agnieszki Drotkiewicz z Tessą Capponi-Borawską.

Osobiście nie przepadam za tą formą literacką, tymi wywiadami-rzekami.

Tematyka tej książki jednakże skłania do lektury. Poziom nasycenia rynku księgarskiego i mojej biblioteczki książkami z przepisami sięgnął już zenitu. Chcę czegoś więcej niż tylko zbioru przepisów. I między innymi dlatego warto tę książkę przeczytać.

Znajdziecie w niej trochę wspomnień autorki z pierwszych dni pobytu w Polsce, trochę rozważań o dietach, trochę o roli kobiet w kuchni, dużo o kulturze kulinarnej Włoch, ich książkach kucharskich i włoskich ucztach, sporo o zapachach, dźwiękach i wrażeniach wizualnych w kuchni; dla mnie rewelacyjny był rozdział poświęcony malarskim "martwym naturom", które zawsze mnie fascynowały. Nie, w książce nie ma reprodukcji obrazów (musiałaby wtedy kosztować majątek), więc czytając, otwórzcie internet.

Jest też coś dla blogerów kulinarnych - prezentacja trzech blogerek z Nowego Jorku, Rzymu i Medoc we Francji, autorstwa A. Drotkiewicz (dlaczego nie ma nikogo z Polski??), jest omówienie polskiej prasy kulinarnej. Ciekawostką jest rozmowa z córką p. Tessy, Flavią, która pracuje jako szef kuchni.

Przeczytałam tę książkę szybko, ale myślę, że jeszcze wrócę do niektórych rozdziałów - bo proszą się o więcej uwagi i przemyśleń.Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
negresca
Czas publikacji:
wtorek, 20 listopada 2018 11:48

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • kamil.torun napisał(a) komentarz datowany na 2018/11/20 22:06:10:

  Negresco, dziękuję za recenzję. Przepiękna okładka też zachęca. Uwielbiam książki Capponi-Borawskiej. Polecam, oprócz ,,Mojej kuchni pachnącej bazylią", również ,,Dziennik toskański" - wspaniałe gawędy o rodzinnych stronach autorki, ale i przepisy - zwłaszcza przepis na sos pomidorowy bez gotowania. Świetny do wypróbowania latem, ze świeżych pomidorów prosto z ogrodowego krzaka.

 • atojaxxl napisał(a) komentarz datowany na 2018/11/26 08:10:27:

  Gdzieś w domowych szpargałach przechowuję egzemplarz "Kuchni", w którym zaprezentowano rodzinę pani Tessy, dom rodzinny, bliskich. Mała Flavia (imię rodzinne, nadawane w każdym pokoleniu) w pięknej atłasowej sukieneczce przycupnęła na progu kominka... dystyngowani rodzice - włoscy arystokraci, którzy powierzyli swoją córkę początkującemu polskiemu historykowi i dyplomacie. Tamten wywiad był świetnie napisany, bogato ilustrowany i trafiał do wyobraźni. Dlatego przechowuję go.

 • negresca napisał(a) komentarz datowany na 2018/11/27 11:08:51:

  Kamil, jak miło Cię widzieć:) Zapomniałam już o tym sosie pomidorowym, ale póki co trzeba poczekać do lata, teraz pomidory są już do niczego.
  Atojaxxl, też plączą mi się w pamięci zdjęcia Capponi i Borawskich, być może z "Kuchni", może też z "Twojego stylu", wtedy promowano - i słusznie - Tessę, która uczyła nas istoty kuchni włoskiej.

Dodaj komentarz

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Durszlak.pl