Prowincja w globalnej wiosce

Moje 100. tysięczne miasto na południu Polski - to z perspektywy globalnej wioski - raczej prowincja. Ale to mój świat, mój własny kawałek ziemi. Całkiem fajnie się tu myśli, czyta, ogląda filmy, słucha muzyki, pichci w kuchni. I fajnie będzie o tym porozmawiać

Wpis

niedziela, 02 grudnia 2018

Adwentowe lektury w kuchni

Znacie te wieczorne chwile przedświątecznej krzątaniny, kiedy w całym mieszkaniu światła już pogasły, wszędzie cicho, tylko kuchnia jarzy się światłem i przywołuje zapachami. Dogląda się potraw gotujących się w garnkach, piekących się w piekarniku, miesza, podlewa, doprawia.  I czeka aż będzie gotowe. A czekając, przysiada człowiek przy stole, popija kolejną filiżankę herbaty i podczytuje po kilka stron książki, a zawsze jakaś na moim stole kuchennym leży i zaprasza.

adwentowe lekturyDziś - przejmujący tekst o świątecznych kartkach.

 

Bohater powieści W. Myśliwskiego, jako małe dziecko wchodzi z ojcem do sklepu i pierwszy raz w życiu widzi świąteczne pocztówki z choinką, gwiazdą, trzema królami. Sprzedawca mówi, że kartki się wysyła. Mały chce, by ojciec kupił choćby jedną kartkę i by ją wysłali. Ojciec odmawia, mówiąc, że nie mają do kogo wysyłać kartek.

Pierwsza moja myśl - jakie to smutne! nie mieć do kogo wysyłać kartek!

Ale ojciec chłopca dodaje: "wszyscy są na miejscu".

O! ile by wielu z nas dało, by wszyscy bliscy byli na miejscu....

 

Poczytajmy Myśliwskiego:

"Raz z ojcem pojechałem na jarmark i weszliśmy do sklepu po zeszyty. Leżały pod szkłem takie pocztówki, między innymi trzej królowie, jak przez śnieg idą, a ktoś ich kieruje, że nie tam, ale tam. Nie mogłem oczu oderwać. Pierwszy raz widziałem, że są takie pocztówki. Odważyłem się nawet spytać sprzedawcy, co się z nimi robi.

-    Wysyła się - powiedział.

Zacząłem męczyć ojca:

-    Tata, kupmy jedną, wyślemy.

-    A do kogo? - Pociągnął mnie ze złością za rękę. Nie mamy do kogo. Wszyscy są na miejscu.

(...)

-            Pan Robert, odkąd poznaliśmy się, przysyłał mi na każde Bo­że Narodzenie jedną z takich pocztówek, a ja jemu. Wybierali­śmy takie właśnie, z choinkami, kolędnikami, trzema królami i tym podobne. On mi wybierał nieraz takie, że w życzeniach jed­nocześnie podkpiwał sobie z nich. Przesyłam panu, co jeszcze zo­stało z naszej naiwności, jak pan zobaczy na odwrocie.

-            Na któreś Boże Narodzenie wybierałem dla niego pocztówkę, nagle zobaczyłem taką samą, jak wtedy, przez tę szparę w drzwicz­kach. Dosłownie taką samą. Gwiazda za las spadała i świat przy­kryty był śniegiem. Kupiłem, kupiłem od razu znaczek, niemal w odruchu zaadresowałem i wysłałem. Nie do pana Roberta. Tu­taj. Bez życzeń. Jakież mógłbym posyłać życzenia? Odtamtąd na każde Boże Narodzenie wysyłałem. Bez życzeń. Raz tylko się za­wahałem, czyby nie podpisać: Wasz. Ale to znaczy czyj? Nie wra­cały. Jak mogłyby wracać, skoro nie podawałem swojego adre­su. Bez sensu, uważa pan? Też tak uważałem. Ale nadchodzi­ło kolejne Boże Narodzenie i znów wysyłałem. Może się pan ze mną nie zgodzić, ale, według mnie, jeszcze tylko na pocztów­kach świat jest taki, jaki by się chciało, żeby był. Dlatego wysy­łamy je sobie."

 

(Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli, Kraków 2019, s. 226-227)Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
negresca
Czas publikacji:
niedziela, 02 grudnia 2018 09:56

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • atojaxxl napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/03 08:37:54:

    Negresco, nawet nie wiesz, jak czekam na Twoje adwentowe wpisy. Nie tylko na przepisy, bo tych każda ma pewnie własnych całe szuflady, ale na tę umiejętność podzielenia się błogosławieństwami Adwentu, atmosferą przygotowań - również a może przede wszystkim tych duchowych. A "Traktat o łuskaniu fasoli" uwielbiam. Serdeczności przesyłam :)

  • negresca napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/07 11:18:36:

    Dziękuję!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Durszlak.pl