Prowincja w globalnej wiosce

Moje 100. tysięczne miasto na południu Polski - to z perspektywy globalnej wioski - raczej prowincja. Ale to mój świat, mój własny kawałek ziemi. Całkiem fajnie się tu myśli, czyta, ogląda filmy, słucha muzyki, pichci w kuchni. I fajnie będzie o tym porozmawiać

Wpisy otagowane „kawiarnie”

 • sobota, 22 sierpnia 2015
  • Kończymy letnie obiadowanie w „Tatrzańskiej”

   „Tatrzańska” zawsze kojarzona jest u nas z cukiernią i kawiarnią, ale od jakiegoś czasu ma również i propozycje obiadowe.

   tatrzańska

   

   Skusiła się na to Marta, zamawiając chłodnik litewski

   Dobry, ale ten sposób podania…. Te buły….

   chłodnik w tatrzańskiej

    Ja wolałam zakończyć nasze letnie obiady w mieście tylko deserem. Dołączyła do nas moja siostra, też preferująca słodkości, a zamówiłyśmy: kawy (espresso i cappuccino), firmowe lody tatrzańskie (pyszne, z czekoladą, orzechami, bitą śmietaną z serkiem i olbrzymie, nie do przejedzenia!), sernik tatrzański (dobry, jednak myślę, że ten, który ja robię i tak jest lepszy) i tiramisu. 

   kawy

   lody

   sernik

   tiramisu

   Ach, ja skusiłam się jeszcze na gofra, ale zapomnijmy raczej o tym moim łakomstwie, zwłaszcza, że długo na niego musiałam czekać  i nie spełnił moich oczekiwań.

    *****

   Subiektywne spojrzenie Marty z drugiej strony stołu.

   Na temat chłodników nie wiem nic, przynajmniej tak mi się wydaje, nigdy wcześniej takiej zupy nie jadłam. Być może wyda się to dziwne, ale poza bardzo upalnymi dniami lata, kiedy i tak nie gotowało się zup, taki rodzaj obiadu nie sprawdziłby się w żaden sposób. Sam chłodnik był w porządku. Ilość wkładu buraczkowego sprawiała, że  zupa miała konsystencje „łyżka stój”. Smak nie był nachalny  i nie wyróżniał jednego konkretnego smaku. Może brakowało odrobiny smaku czosnku, ale może to moje błędne wyobrażenie o chłodniku.

   Co do deseru – tiramisu, dobre, nie bardzo dobre, ale dobre. Było podane  sosem z truskawek, który mi jakoś nie pasował do całości, może dlatego, że czuć było mrożone truskawki. Sam krem był gładki, a biszkopty dobrze naponczowane. Ogólne wrażenie lekko mi zepsuło zapominalstwo obsługi, która do deseru zapomniała podać mojego zamówionego soku.  

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   negresca
   Czas publikacji:
   sobota, 22 sierpnia 2015 13:06
 • czwartek, 23 stycznia 2014
  • Kawa w tramwaju smakuje lepiej?

   Mamy w Tarnowie niezwykłą kawiarnię, usytuowaną w tramwajowym wagonie, który stoi w centrum miasta, na Placu Sobieskiego.

   kawiarnia w tramwaju

   espresso tramwajowe

   To na pamiątkę, że kiedyś, od 1911 do 1942 roku po moim mieście kursował czerwony tramwaj; łączył Dworzec Kolejowy z ulicą Lwowską i Grabówką. Niemieccy okupanci zdemontowali cenną, miedzianą trakcję, wykorzystując ją na froncie. Jednak pasjonaci tradycji i historii włożyli wiele trudu, by przypomnieć i upamiętnić ten fakt z dziejów miasta.

   I tak powstała kawiarnia „Cafe Tramwaj”.

   Kawa espresso, którą tam piłam, jest przepyszna! Polecam!

    wnętrze kawiarni

   A pijąc, można pooglądać stare fotografie miasta i podpatrywać zza szyby życie mieszkańców.

   A ja zapraszam jeszcze do lektury fragmentu „Książeczki” Jana Bielatowicza, tarnowianina, który tak pisał o tarnowskim tramwaju:

    

   „Wyjeżdżać mógł nasz tramwaj spod dworca kolejowego dopiero wtedy, gdy na drugie ramię wideł rozjazdu wjechał wóz pędzący ze strony przeciwnej i kiedy już motorniczy z celebrą i wśród zachwytów widzów przełożył dyszel na dachu wozu do tyłu. Działo się to wszystko tak wolno, że zanim wóz ruszył, połowa podróżnych, narozkoszowawszy się wnętrzem tramwaju, wybiegała niby to urażona na ulicę, by potem ścigać się z tramwajem w górę ulicy Krakowskiej, przeciąwszy przedtem na przełaj planty kolejowe.
   Wjeżdżając na Krakowską zgrzytały piskliwie, jakby w przewidywaniu niezmiernej fatygi. Jeszcze gładka przestrzeń nad kościołem misjonarzy i browarem Sanguszki nie sprawiała im trudu, ale już od pierwszej rozjezdni u wylotu ulicy Krasińskiego zaczynała się wyczerpują spinaczka. Od tego już miejsca ci, którzy wybrali się pieszo zyskiwali przewagę nad tramwajem. Pod "Apollo" szło jeszcze jako tako, aliści od "Marzenia" wyglądało, że tramwaj nieuchronnie zacznie się staczać do tyłu. Ale wozy z herbem Leliwa nigdy się nie cofały. Na plac Sobieskiego, pod starostwo wjeżdżały rozgrzane zwycięstwem nad przestrzenią blisko tysiąca metrów. Nic dziwnego, że stąd już tanecznie, w pląsach, gęsto dzwoniąc i wesoło sypiąc iskry spod kół i znad drutów, rwały czerwone tramwaje półkolem wokół śródmieścia, przez ulicę Wałową do Pilźniańskiej Bramy, aby z górki na pazurki stoczyć się w dół ulicy Lwowskiej ku Grabówce.”

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   negresca
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 stycznia 2014 06:29
 • poniedziałek, 24 września 2012
  • Zapraszam na kawę!

   Setki kroków po toruńskiej Starówce:) długi wieczór przed nami i perspektywa nocy w pociągu - to wystarczające chyba powody, żeby przycupnąć gdzieś na kawę?
   Z bitą śmietaną i irlandzką whiskey - smakowała jak ambrozja:)
   

   irish coffee

   A przycupnęłam nie tak znowuż gdziekolwiek; jadąc do Torunia, wiedziałam, że chcę wpaść do Atmosphery na ulicy Panny Marii 3.
   

   atmosphera

   wystrój kawiarni

   Atmosphera jest laureatem markowego lokalu miasta w tym roku. Jest pastelowa i pełna filiżanek.
   Zauroczyły mnie wprost filiżanki powieszone na drążku okiennej zazdrostki i bardzo się ucieszyłam, że stolik przy tym oknie był akurat wolny.
   

   filiżanki w Atmospherze

   O deserach w tej kawiarence nic wam nie powiem, bo rzadko jadam desery; wiecie, ciągle ta dbałość o linię:)))) ale kawa była pyszna!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   negresca
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 września 2012 06:07

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Durszlak.pl